Motokaravan

Motokaravan

Blog Yazılarımız

* Yapı sektörüne ait tüm detayları bu bölümde bulabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Danışmak istediğiniz herhangi bir konuda aşağıdaki iletişim bilgilerimizden veya iletişim sayfasındaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Telefon

(+90) 553 303 27 44
(+90) 224 495 10 20

E-Posta

info@ozcetin.com.tr

Motokaravan Nedir?

Öncelikle motorakavan, motorlu araç ile bütünleşmiş, tek parçadan oluşan ve  iç düzeni kamp yapmaya elverişli, kendinden motorlu kamp taşıtlarıdır. Motorlu karavanların üç ana tipi vardır.

Aşağıda kısaca bunlara yer verdik:

 • Üst Kabin

  Üst kabinler, genellikle daha büyük araçlardır ve iç mekânları sürücü alanına kadar uzandığı için ekstra yaşam alanı sunar. Sabit tuvalet ve banyo bölmesi vardır. Genellikle kabin üstü alanda çift kişilik yatağı vardır.

 • Düşük Profil

  Kabin üstü kabine çok benzer, ancak çift kişilik yatak yerine depolama dolaplarına sahiptir. Yol tutuşu ve yakıt tüketimi biraz daha avantajlıdır. Bazılarında ana gövde üzerinde yükselen bir çatı bölümü vardır.

 • A Sınıfı

  A-Sınıfı karavanlar sınıfın en iyisidir ve genellikle şasiden yukarıya doğru yapılmaktadır. Bu tür bir karavan uzun süreli yolculukta mükemmeldir. Diğer herhangi bir motorlu karavan türünden daha fazla alan ve konfor sunar. Üstelik birçoğunda açılan bir çatı yatağı ve dinlenme alanının bir parçasını oluşturmak için döner kabin koltukları yer almaktadır.

Bu karavan tipi, bir araç motoruyla birlikte yaşam alanı sunan yapıdadır. Karavanlar, kamyonet panelvandan dönüştürülen motokaravanlar ve alkovenli karavanlar da bu kategoriye dahil edilebilir. Motokaravanların iç hacimleri daha büyüktür, daha fazla eşyayı beraberinizde taşıyabilirsiniz. Fakat bu pratik ve mobiliteden ödün vermeniz anlamına gelebilir. Aynı zamanda motokaravanlar çekme karavanlara göre nispeten maliyetlidir diyebiliriz.

Motokaravan kullanmanın bir avantajı da nispeten daha yüksek hız limitine sahip olmaktır. Çekme karavan ile çoğunlukla 80km gibi bir hız limitine sahip olursunuz. Ayrıca motokaravanlar tasarıma göre değişkenlik gösterse de ducato karavan ya da alkovenli karavan gibi modeller için depolama alanı daha fazladır.

Ayrıca motokaravan için ekstra bir araca ve çeki demirine ihtiyaç duymamanız da bir avantaj.

Central control console in the caravan

Motokaravan Çeşitleri

 • Sabit Çatı: Sabit çatılı karavanların düşük yüksekliği, özellikle kapalı alanlarda park kolaylığı sağlar. Ancak dezavantajı ayakta yer olmaması ve sadece iki yatakla sınırlanmasıdır. İlk kez karavan satın alacaklar için harika bir seçenektir.
 • Yükselen Çatı: Sabit çatılı karavandan bir adım ötede rahatlık arayanlar içindir. Ancak yükseltilmiş çatı ayakta odaya izin vermesine rağmen temelde aynı düzeni korur. Bazı yükselen çatılı karavanlar, çatı bölümünde çocuklar için mükemmel bir ekstra uyku alanı sunar.
 • Yüksek Üst: Biraz daha lüks ve oda istiyorsanız, yüksek motorlu karavan sizin için iyi bir seçenektir. Kalıcı olarak yüksek bir çatısı vardır. Ayakta durma yüksekliği genellikle 2 m’dir. Hatta bazı yüksek tavanlarda duş veya tuvalet odaları bile vardır. Yine de gövde yalıtımı oldukça basit kalsa da, çatı bölümündeki yalıtım daha iyidir.

Motokaravan Eksileri

Motokaravan Artıları

Motokaravan Ehliyeti

Karavanlarda ehliyet, çekme karavan ve motokaravan için farklılık göstermektedir. 750 kg altı çekme karavanlar için B sınıfı ehliyet yeterli olup, ayrıca başka herhangi bir belgeye  gerek yoktur. 750  kg üzeri bir çekme karavan için bir ehliyet kursundan eğitim almak gerekir. Bu çekme karavan için ehliyet sınıfı BE ‘dir. BE sınıfı ehliyet, B sınıfı araçlara takılan römorklu ya da yarı römorklu araçları kullanmak için gereklidir.  Burada römork veya yarı römork ağırlığı 3.500 kg’yi geçmemesi önemlidir. Taşınacak olan toplam yük ise maksimum 750 kg olmalıdır. BE sınıfı ehliyeti 750 kg altında ya da üzerinde O1 ve O2 sınıfı bütün römorkları, kamyonetle çekmek mümkündür. Ayrıca çekme karavanları da çeki demiri ile otomobil veya kamyonetiniz ile çekebilirsiniz. BE sınıfı ehliyet almak için 18 yaşını doldurmuş, 19 yaşından gün almış olmak gerekiyor. Ayrıca BE sınıfı sürücü belgesinin geçerlilik süresi 10 senedir.

Genellikle Ducato, Transporter, Caravelle türündeki araçlar kamyonet ya da panelvan olarak kabul görür. Dolayısıyla ister karavana çevrilmiş ister hazır bir araç olsun, önemli olan toplam yükü 3.500 kg. aşmıyorsa B sınıfı ehliyet yeterlidir. Ancak yük taşımacılığında kullanılan ve ağırlığı 3.500 kg. aşan araçlar kamyon nitelendirmesine girdiği için,  C sınıfı ehliyet gereklidir. Şu halde ruhsatta yazan şey önemlidir. Eğer ruhsatta aracınız kamyon olarak geçmiyorsa ve ehliyetiniz B sınıfı ise trafiğe çıkmanız da bir sorun yoktur.

Motokaravan Trafik Sigortası

Ülkemizde ne yazık ki motokaravanlar için yüksek trafisigortası bedelleri ödenmektedir. Karavanların iç donanımlarının değerli olması ve ruhsattaki ‘Özel Amaçlı Araç’ ibaresi bunda önemli bir etkendir. Sigorta şirketleri bu nedenle kasko yapmaya pek sıcak bakmıyor. Çok yüksek ücretlerle kaskonun özelliğini yitirecek uygulamalar yapanlar da mevcuttur. Karavan sigortasını yaptırırken tavan fiyat belirlemesinde aracın plakasının hangi ile bağlı olduğu ve hasar basamağı önemlidir. Hasar basamağı 7 basamaktan oluşmaktadır. Poliçede 7. basamakta yüzde 45 oranında indirim gerçekleşirken, en hasarlı grup olan 1. basamak yüzde 150 oranında bir artış vermektedir. Ancak yine de geçtiğimiz bir iki yıl içinde özel bir sigorta şirketi, karavanların trafik sigortasında özel indirimler sağladı. Bu durumu karavancıların yüzünü güldüren bir gelişme olarak buraya not düşelim.

Sıkça Sorulan Sorular

Motokaravan Hakkında Genel Sorular

Motokaravan hakkında çok sorulan soruları sizler için hazırladık. Harici sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz

Bir karavana sahip olduğunuzda düzenli masraf hanesinde en üst sırayı karavan vergileri alır. Ancak çekme karavan kullanıcılarının 2022 yılında da bu masraftan muaf olduğunu belirtmeliyiz. Çekme karavanlar için karavan vergisi 2022 yılında da sıfır olarak belirlendi. Yani, çekme karavanın ağırlığı her ne olursa olsun vergiden muaf. Trafikte seyretmesine rağmen motorsuz olması edeni ile ek vergi yüküne sahip olmayan çekme karavan, bu anlamda kullanıcılarının yüzünü güldürüyor. Ancak elbette çekme karavan için kullanacağınız yüksek motor gücüne sahip aracınızın 2022 yılı MTV dilimini kontrol etmelisiniz. Motokaravan vergisi 2022 listelerinde, hemen her yıl olduğu gibi 750 kilogram üstü karavanlar için farklı motor güçlerine ve farklı yaş aralıklarına göre farklı vergiler karşımıza çıkıyor. 0 km ile 6 yaş arasındaki motokaravanlar için karavan vergisi, daha yaşlı motokaravan modellerine göre oldukça yüksek. 16 yaşından daha eski motokaravanlarda karavan vergisi 2022 fiyatları hala cazibesini koruyor.

En düşük karavan vergisi, 509 lirayla 1900 santimetreküp ve altı motora sahip 16 yaşından büyük karavanlara ait. Eğer sıfır bir motokaravan almayı düşünüyorsanız ve motor hacmi 1900 santimetreküpün üzerindeyse ödeyeceğiniz karavan vergisi 2022 yılı için 2.075 lirayı buluyor.