Çekme Karavan

Çekme Karavan

Blog Yazılarımız

* Yapı sektörüne ait tüm detayları bu bölümde bulabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Danışmak istediğiniz herhangi bir konuda aşağıdaki iletişim bilgilerimizden veya iletişim sayfasındaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Telefon

(+90) 553 303 27 44
(+90) 224 495 10 20

E-Posta

info@ozcetin.com.tr

Çekme Karavan Nedir?

Bu karavan tipi, genel olarak çekilerek (bir motorlu araç ile) bir yerden diğerine taşınabilen, haftasonu kampları ve kısa geziler şeklinde yaşam tarzını benimseyen insanlar için biçilmiş kaftan. Bu karavan kategorisi, sökülebilir ve ufak olması günü birlik kampçılar, haftasonu kampları ya da yakın mesafeler için vazgeçilmezdir.

İnternet sitelerini biraz dolaştığımızda çoğunluğun tercihinin çekme karavan olduğunu görüyoruz. İnsanların bir motokaravan yerine bir çekme karavan seçmesinin en büyük iki sebebi fiyat ve pratiklik. Bir çekme karavanı arabanızın arkasına takıp kampa geziye gitmek kolaydır. Motokaravanda gittiğiniz yere oldukça büyük ve hantal bir araçla gitmek zorundasınızdır.

Süpermarkete gitmek gibi küçük şeyler için bile seyahat ederken pratiklik önemlidir. Arabayla markete gitmek, aynı yolculuğu bir motokaravanda yapmaya çalışmaktan çok daha kolaydır. Motokaravanlar daha büyük park yerleri gerektirir ve özellikle ülkemizde her zaman her yerde park yeri bulmak kolay değil.

Bu pratiklik, biraz dolaşmaya çıktığınızda da önemlidir. Sonuçta yola çıkmanın amacı temelde bu değil mi? Pek çok ilgi çekici yer, kasaba ve köy yolu, büyük motokaravanlar ile gezmek için çok elverişli değildir ve koca bir karavanla etrafı gezmeye çalışmak biraz zor olabilir.

 

Ne yazık ki çekme karavanların da eksileri var. Birincisi, özellikle geri geri gitmek istediğinizde manevra yapmak biraz tecrübe gerektiriyor. İkincisi, hafif tasarımları nedeniyle yanınıza alabileceğiniz ağırlık ve eşya miktarı sınırlıdır.

Çekme Karavan Neden Tercih Edilir?

Çekme karavanın tercih edilmesindeki başlıca sebepler; Karavan içerisinde mutfak alanı, yatak alanı, oturma alanı gibi yaşam alanlarının bulunması ve bu alanların rahat bir konaklama deneyimi sunmasıdır. Çekme karavan içerisinde bir çok eşya kullanımına yer bulabilirsiniz. Karavan içerisine mutfak dolabı, çamaşır makinesi, sinema perdesi, televizyon, ısıtıcı, mutfak ocağı ve karavanlar için üretilen bir çok elektronik ürünü rahatlıkla kullanabilmek mümkündür. Uzun süreli tatillerde çekme karavanı bir karavan parkı veya kamp alanına park edebilir, gün içerisinde aracınız ile çevrenizdeki gezilecek yerleri keşfedilebilirsiniz. Evinizde yaşadığınız konfor alanınıza benzer bir alan oluşturabilmeniz de oldukça kolaydır. Bu sebeplerden dolayı çekme karavanlar uzun süreli tatil severlerin ilgi odağıdır.

Çekme Karavan Artıları ve Avantajları

Motokaravan yerine çekme karavana sahip olmanın bazı belirgin avantajları vardır. En büyük avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Çekme karavan fiyatları hem motokaravanlardan düşüktür hem de işletme maliyetleri daha ucuzdur.
 •  Etrafı keşfe çıkabilmeniz için yanınızda bir aracınız olur bu da size pratiklik ve mobilite katar.
 •  Çekme karavanlar her zaman motokaravan satın almaktan daha ucuzdur; kendi aracınızı kullanırsınız ve bu nedenle yeni bir araç maliyeti yoktur. Yeni, yüksek özellikli bir motokaravan 300-400 bin TL arasında bir miktara mal olacak. Yine, yüksek özellikli bir çekme karavana bu fiyatın yarısından da düşük bir maliyetle sahip olabilirsiniz.
 • 750 kg altı çekme karavan sahibi iseniz, B sınıfı ehliyet ile kullanılabilirsiniz. Ayrıca trafik sigortası, muayene, vergi gibi gereksinimlerini yoktur. Ruhsata işli bir çeki demiri bulunan aracınızın arkasına takıp trafiğe çıkabilirsiniz. Dilerseniz ekstra olarak kasko yaptırabilirsiniz. 750 kg üzerindeki karavan için ehliyet konusunu ilgili yazımızda detaylıca anlattık.
 • Günlük kullandığınız arabanız ile çekme karavan kullanacağınız için, ekstra bir araç için sigorta muayene bakım vs gibi yürütme maliyetleri ödemezsiniz.

Çekme Karavan Eksileri, Dezavantajları

 • Çekme Karavan için bir araca ihtiyacınız var. Motoru küçük bir araç ile büyük bir çekme karavan çekemezsiniz. Aracınızın motor gücüne bağlı olarak karavan büyüklüğünü seçmelisiniz.
 • Çekme Karavan için çeki demirine ihtiyacınız var. 
 • Çekme Karavan ile geri geri gitmek için, manevra yapmayı öğrenmeniz gerek.

Çekme Karavan Sınıfları Nelerdir?

Çekme karavanlar genellikle römork özelliklerine göre sınıflandırılır. Dört sınıf römork (Treyler) tipi bulunur. Bunlar sırasıyla O1, O2, O3, O4’dür. Bunlardan sadece O1 ve O2 sınıfı karavan römorku olarak kullanılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Çekme Karavanlar Hakkında Genel Sorular

Çekme Karavanlar hakkında bir çok şeyi merak ediyorsunuz. Bu içeriğimizde çekme karavan vergisi ne kadar? Çekme karavan ehliyeti nasıl alınır? 750 kg altı ve 750 kg üstü çekme karavan farkları neler? gibi sorulara cevap niteliğinde bir rehber hazırladık.

Karavan almaya karar vermeden önce makalemizdeki artı ve eksileri ile çekme karavan ve motokaravan karşılaştırmasını okuyup, aşağıdaki soruları kendinize göre cevaplayarak doğru karar verin.

 • Karavan için ayırdığınız ortalama bütçe nedir?
 • Karavanınız ile hedef konuma ulaştıktan sonra yerleşik bir kamp mı yapacaksınız yoksa karavanı bırakıp aracınızla rahatça gezmek mi istersiniz?
 •  Çoğunlukla karavan parkları ya da kamp alanlarında mı konaklayacaksınız yoksa doğada mı olmayı düşünüyorsunuz?
 • Kaç kişi kullanmayı düşünüyorsunuz?
 • Genellikle kaç günlük kamplara çıkmayı düşünüyorsunuz?
 • Ne kadar sıklıkla karavanı kullanmayı düşünüyorsunuz?
 • Aldığınız motokaravanı sürebilecek misiniz?