Çekme Karavan mı Motokaravan mı Avantajlı?

Çekme Karavan,Karavan,Motokaravan

Karavan ile tatil planlıyorsunuz veya Karavan içinde tam zamanlı olarak yaşayacaksınız. Karavan dünyasına adım atmadınız ve düşünüyorsunuz o zaman Google üzerinden doğru link’e tıkladınız.

Karavan seçimi doğru karar vermeniz gereken bir süreçtir. Benim bir lafım var “Doğru tercihler geleceğinizi etkiler” ahanda tam buraya çuk diye oturan bir kelime. Gerçekten Doğru bir karavan seçmeniz önemli Çekme Karavan ve Motor Karavan arasında avantajları ve dezavantajları bulunmakta bunları sizle paylaşarak aklınızdaki soru işaretlerini cevaplayacağımızı düşünüyoruz.

Kendinize Sorun !

Karavanı ne için tercih ediyorsunuz. Sürekli mi seyahat edeceksiniz? Doğa ya çıkmak bakir alanlarda mı bulunmak istiyorsunuz? Karavan içinde kaç kişi kalacaksınız? Yoksa sadece kamp alanlarında mı vakit geçireceksiniz? Tam zamanlımı yoksa sadece hafta sonlarımı vakit geçireceksiniz. Kısaca sizin aracı sürüş ve tatil anlayışınıza göre Çekme Karavan mı yoksa Motor karavan mı tercihinde bulunmanız gerekmektedir.

Çekme Karavan mı Motokaravan mı ?

Eğer sabit bir noktada kalacaksanız sürekli yer değiştirmeyecekseniz. Doğaya ve bozuk yollarda araç kullanmayacaksanız ki bununda çekme karavan da alternatifi offroad Çekme Karavan düşünebilirsiniz. Bunun haricinde yukarıda saydıklarımız sizin için uygunsa Çekme Karavan tercih edebilirsiniz.

Sürekli hareket halinde olacaksanız, Doğa ve orman yollarını ve dar sokaklar şehirleri seviyorsanız, bakım maliyetleri, kasko vs. konularda bütçeniz varsa Motor Karavan sizin seçimleriniz arasında olabilir.

Şimdi detaylarına bakalım Çekme Karavan mı Motor Karavan mı Avantajları nedir dezavantajları nelerdir.

Hatta ve hatta aramızda kalsın!

Çekme karavan sahibi olursanız yakın akrabalarınız ve arkadaşlarınız ödünç olarak istemeyeceklerdir. Çünkü herkes çekme karavan kullanımının zor olduğunu düşünüyor ve tercih edilmeme sebepleri arasında bu neden oluyor.

Çekme Karavan Arkadaşlarınız ile aranızı açabilir 🙂

Şimdi konumuza geri gelelim Çekme karavan mı motor karavan mı ?

Çekme Karavanlar

Çekme karavanlar fiyat olarak Motorkaravanlar göre daha ekonomik olan karavan türleri arasındadır. Ayrıca çekme karavanlarda sonraki yıllarda ödemeniz gereken araç bakımı, Kasko, Zorunlu trafik sigortası, MTV, Tüvtürk muayene, lastik patlaması, yağ kaçağı, motor arızası 🙂 saymakla bitmeyecek olan maliyetlerle karşılaşma riskiniz bulunmaktadır. Bu giderleri çok daha fazla maddeler halinde çıkarabilirsiniz. Çekme Karavanlar yazımızı okuyabilirsiniz.

Çekme Karavan Avantajları

Çekme Karavan Avantajları Nedir ?

Maliyet

Çekme karavan fiyatları motor karavanlara göre çok daha ekonomik ücretlere sahiptir. Özellikle COVİD 19 Pandemi sürecinden önce 30.000 Türk Lirası olan 3.75 metre boyundaki bir karavan Pandemi süreci ile talep patlamasında 45.000 Türk Lirası gibi ücretlere satılmaktadır. %50 fiyat artışı yaşanmıştır 2020 yılında ayrıca döviz kurların artması da çekme karavan fiyatlarını artırmıştır. Daha fazla detay için Karavan yapım maliyeti yazımız ilginizi çekecektir.

Konaklama Avantajı

Çekme karavan tercih etmeniz durumunda herhangi bir kamp alanı, Doğa veya Deniz kenarına gittiğinizde ekmek kalmadı! Durumunda kendi aracınız ile en yakın markete gidebilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz veya seyahat ettiğiniz yerlerde gezilecek yerleri görebilirsiniz.

Vergi Avantajları

Çekme karavan tercih etmeniz durumunda vergi ödemenize gerek kalmayacak. Özellikle 750 Kilogram altında bir karavan tercih etmeniz durumunda ne TÜVTÜRK ne MTV ödemesi J gibi zorunlu olan birçok ödemeden kurtulacaksınız.

Çekem Karavan Vergi Avantajı

Fakat çekme karavan tercih edip birde 750 Kilogram üzerinden bir araç alırsanız her yıl aracı muayene istasyonuna götürmeniz gerekmektedir. Ayrıca sürücü belgenizin Çekme Karavan BE sınıfı ehliyet olması gerekmektedir. Birde tabiki araç için bir Karavan Çeki demiri almanız gerekmektedir bunlarda ayrı bir maliyet olarak karşınıza çıkacaktır.

Sigorta Avantajı

Motokaravan yerine çekme karavan tercih etmeniz durumunda zorunlu trafik sigortası ve Kasko gibi ücretleri ödemek zorunda kalmayacaksınız. Yani zorunlu deseler de zorunlu olmayacaksınız 🙂 Az parada tutmuyor bu zorunlu olanlar 🙂 Örnek 70.000 TL. bir Karavan yapımı için araç alsanız minumum 2020 yılında 2007-2008 model bir ara için ödeyeceğiniz ücret 3.000 – 4.000 Türk Lirası arasında olacaktır.

Bakım Avantajları

Çekme karavanlarda ne motor yok biliyorsunuz 🙂 Motor olmayınca bakımda olmuyor. Gerçekten araç bakım ücretleri her geçen gün artmakta. Yağ değişimi, amortisör, Şanzuman problemleri, hidrolikler vb. birçok parça çekme karavanlarda yok buda size minumum bir yılda 7.000 – 8.000 TL. Arasında bir avantaj sağlayacaktır.

Geniş bir yaşam alanı

Çekme karavanlar Motorkaravanlar göre daha geniş bir iç mekana sahiptir. Evinizin konforunu çekme karavan içinde yaşayabilirsiniz. Buzdolabı, ısıtma sistemi, mutfak, tuvalet ve banyo gibi alanlar motor  karavan göre daha geniş yaşama alanına sahiptir.

Bakalım Çekme Karavan dezavantajları neler

Çekme Karavan Dezavantajları

Çekme Karavan Dezavantajları

Çekme karavan dezavantajı bakınca aslında yok gibi geliyor J Detaylı bakacak olursak aşağıda sizler için konu başlıkları olarak detaylandırdık. Çekme Karavan mı Motokaravan mı sorusunun cevabı tamamı ile sizin seyahat, güvenlik, depolama alanı vb. ihtiyaçlarınızı belirlemeniz ile paraleldir.

Güvenlik Dezavantaj

Güvenlik diyebiliriz herhangi bir olası hırsızlık vb. durumlarda acil olarak aracı hareket ettirmek isterseniz bunu yapamazsınız. Araç içinde inerek kendi aracınıza geçiş yapmanız gerekli olacaktır. Motorkaravanlar da olası bu tarz durumlarda kısa sürede sürücü kabinine geçerek güvenli bir alana geçiş yapabilirsiniz.

Park Yeri Problemi

Eğer şehirde yaşıyorsanız İstanbul, Ankara veya İzmir gibi büyükşehirlerde ve aracı sadece hafta sonları kullanacaksanız Çekme Karavan Park yeri problem olabilir. Fakat park edecek bir alanınız varsa bu problem olmayacaktır. Özellikle geri manevralarda, şehir içi dar alanlarda, kendi aracınızın ikinci bir yer kaplaması gibi durumlarda park problemi yaşayacağınızı unutmayın.

Seyahat Esnasında

Çekme karavanda Motokaravan gibi seyahat esnasında yatarak gitme gibi bir lüksünüz yok olsa bile bunu yapmanız tehlikeli bir duruma yol açabilir. Ayrıca seyir esnasında eşyaların dökülmesi gibi durumlarda sürücü kabininde arka tarafa geçme ihtimaliniz olmayacaktır.

Hız Limiti ve Yüklemeler

Çekme karavan tercih edecekseniz hız limiti ve araç yüklemelerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Aracın arakasında çekme karavan ile birlikte Tır boyutuna geçeceksiniz 🙂 Bu nedenle sürüş esnasında 80 Km geçmemeniz araç içinde bulunan yüklerin dağılmış bir şekilde yerleşmesi, Karavan su deposunu boş olarak gitmeniz gibi birçok detay bulunmakta. Sadece kendinize olan tehlike değil karayolunda da bir tehlike oluşturabilirsiniz.

Depolama Alanları

Çekme karavan da depolama alanları motor karavanlara göre daha az olmaktadır. Örnek Motokaravan 150 litrelik karavan temiz su deposu bulunabilir ve 100 litre kirli su depolama alanları yapılabilirken ufak boyutlara sahip olan çekme karavanlarda kirli su deposu bulunmamaktadır. Bunun için bir kova ile mutfak veya banyo suyunu toplamanız gerekmektedir.

Yeni Keşifler ve Yollar

Yeni keşifler ve yeni yerleri görmek istiyorsanız çekme karavan bu konuda size yetersiz kalabilecektir. Örnek yolda gidiyorsunuz kahverengi bir tabela gördüğünüz ve merak ettiniz. Çekme karavan ile gitmeniz durumunda yolun sonunu bilmediğiniz için bir risk olacak Motokaravan bu yollarda size daha fazla kabiliyet sağlayacaktır.

Ehliyet Sınıfı

Çekme karavanlara ağılık sınıfına göre araç sürücüsünün ehliyet değiştimesi gerekmektedir. Örnek olarak 750 Kilogram altında bir karavan “B sınıfı ehliyet” kullanabilirken 750 KG üzerinde bir araç için “BE sınıfı ehliyet” yani römork çekebilme ehliyeti gerekli olacaktır. Karavan ehliyet sınıfları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sürüş Güvenliği

Çekme karavan tercihiniz olacaksa hız limitlerine uymanız gerekmektedir. Ani önünüze çıkacak olan bir İnsan veya Hayvan, bit TIR yanından geçerken veya karşıdan gelen bir aracın rüzgarı hava sirkülasyonu, yolun yağmurlu olması veya stabil bir yol olması veya Köprü viyadük gibi durumlarda çekme karavanı kontrol etmeniz Motokaravan araçlarına göre daha zor olacaktır.

Çeki Demirli Araç Sahibi Olmanız

Çekme karavan tercih etmeniz durumunda karavanı çekecek aracınız için çeki demiri taktırmanız ve bunu ruhsata işletmeni ve muayeneden geçmeniz gerekmektedir. Aracı satacağınız zaman bazı detaycı alıcılar aracın çeki demir olmasından dolayı yıprandığı düşünebilir ve aracı satışınız zor olabilir.

Etiketler :

Bunu Paylaş :

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Son Gönderiler

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Danışmak istediğiniz herhangi bir konuda aşağıdaki telefon numaramızdan veya iletişim sayfamızdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.